نقش معنوی و تکوینی حضرت مهدی(ع)

اگر در جهان به پدیده ها توجه نمائیم، به روشنی درمی یابیم، که همه آنها به اشیای دیگر وابسته بوده واز خود استقلالی ندارند. به عنوان مثال نوری که در لامپها مشاهده می کنیم، و از آنها بهره می بریم، و نیروی برق که تمام جهان از برکت وجود آن بهره برده و چرخ حیات را به گردش در می آورد، به وجود نیروگاه مرکزی مولد برق بستگی داشته، و بدون آن کسی از نعمت روشنایی و فوائد گوناگون دیگر آن برخوردار نخواهد شد. و همچنین اگر به انسان نظر کنیم، خواهیم دید که روح در وجود او به عنوان اساس و ریشه وجودی او نقش دارد. و پیکر بدون روح، مجسمه ای بی جان و بی تحرک است که کاری از او ساخته نیست، بلکه وجود روح است که به انسان کمک می کند تا به همراه اعضای و جوارح کارها را از پیش ببرد، یعنی وجود انسان به وجود و تحقق روح او معنا پیدا می کند.

حال اگر به مجموع جهان و انسان نظری آگاهانه و همراه با جهان بینی الهی بیفکنیم، خواهیم دید که برای خداوند تبارک و تعالی بندگانی است که علاوه بر نقش و هدایت تشریعی و راهنمائی بشر به سوی خدا، دارای نقش معنوی و تکوینی خاصی هستند.

همه امامان معصوم: در این ویژگی مشترک هستند، لکن ممکن است تصور شود این خاصیت و ویژگی مربوط به آنانی است که در بین مردم حاضرند و در پشت پرده غیبت به سر نمی برند. اما امام زمان(ع) که در پشت پرده غیبت به سر می برند، چگونه این نقش را ایفا می کند؟

در پاسخ می گوئیم ما گرچه از دیدار وجود مبارک حضرت ولی عصر(عج) محروم هستیم، ولی پیوسته از وجود او منتفع می شویم. اساسا زمین و آسمان به وجود او برپاست که این مطلب به خوبی از سخنان معصومین(ع) استفاده می شود و ما به گوشه ای از این بیانات اشاره می کنیم که می گویند اگر امام در زمین نباشد، زمین اهل خویش را تحمل نمی کند و از خود سرکشی ویران کننده ای بروز می دهد. و آسمان و زمین به وجود او برپاست.

«عن ابی حمزة قال: قلت لابی عبدالله(ع) اتبقی الارض بغیر امام؟ قال: لو بقیت الارض بغیر امام لساخت ». (1)

«ابی حمزه می گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم زمین بدون امام می ماند؟ فرمود: اگر زمین بدون امام باشد، فرو می ریزد».

«عن ابی جعفر(ع) قال: لو ان الامام رفع من الارض ساعة لماجت باهلها کما یموج البحر باهله ». (2)

«امام باقر(ع) می فرماید: اگر لحظه ای امام از زمین برداشته شود، زمین متلاطم می شود و همراه اهلش اضطراب پیدا می کند آنچنان که دریا با اهلش طوفانی و متلاطم می شود».

ابی العلاء می گوید: به امام صادق(ع) عرض کردم آیا زمین بدون امام می ماند؟ حضرت فرمودند: خیر و به این کلام معروف توجه کنیم که می فرماید:

«بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء». (3)

«از برکت وجود او (یعنی حجت و نماینده الهی) مردم روزی می خورند و به خاطر هستی او آسمان و زمین برپاست ».

«و بکم یمسک السماء ان تقع علی الارض الا باذنه ». (4)

«و به خاطر شماست که خداوند آسمان را از سقوط کردن بر روی زمین (مگر به اذن خویش) نگه می دارد».

«بالاخره می گوئیم ارتباط وجود سایر ممکنات با وجود ولی و قطب جهان به حکم خبر صادق و مصدق; یعنی پیامبر اکرم(ص) و ائمه طاهرین: ثابت است گرچه ارتباط غیر ارادی باشد، مثل ارتباط منظومه شمسی با شمس و اجزای اتم با هسته مرکزی و هزاران هزار روابط تکوینی که در عالم جماد و نبات و حیوان و انسان و بین اعضا و اجزای آنها برقرار است ». (5)

این از فایده های بسیار حیاتی است که از ناحیه وجود مبارک حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء به دیگران می رسد.

سر را بسان حلقه بر باب عطایت می زنم بوسه اگر بینم ترا بر خاک پایت می زنم (6)

پی نوشتها:

1) اصول کافی، ج 17 ص 179، ح 10 - بحارالانوار، ج 13، ص 338 و ج 23، ص 24 - وافی، ج 2، ص 64.

2) اصول کافی، ج 1، ح 12، ص 179. - غیبت نعمانی، باب 8، ح 10، ص 139 - وافی، ج 2، ص 66.

3) مهدی انقلابی بزرگ، ص 268، مکارم شیرازی - بحار، ج 23، ص 19 با عبارت بهم یرزق الله عباده.

4) مفاتیح الجنان، زیارت جامعه کبیره.

5) وابستگی جهان به امام زمان(ع) لطف الله صافی، ص 20.

6) شعر از ملتجی

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور