یا مهدی ادرکنی…

هيچ كس نمي تواند به طور دقيق از زمان ظهور آن حضرت سخن بگويد. زيرا غير از خداوند هيچ كس نسبت به آن آگاهي ندارد. و آنچه در برخي از روايات نيز درباره زمان ظهور امام زمان(ع) آمده است، نشانه‌ها و علايمي است كه بر اساس آنها برخي از علما و صاحب نظران اظهار نظرهايي نسبت به نزديك بودن و يا نزديك نبودن زمان ظهور كرده‌اند. البته بعضي از اين بشارتها مي تواند شاهد و قرينه اي بر نزديك بودن ظهور و ايجاد اميد در دلها باشد. ولي با اين حال به طور قاطع نمي توان گفت كه آيا امام عصر(عج) در زماني نزديك ظهور خواهد كرد يا خير.
اما اينكه همه، چه پير و چه جوان، چه زن و چه مرد بايد به ظهور حضرت ولي عصر(عج) اميدوار باشند، سخن درستي است و مژده ظهور هم كار پسنديده اي است و در دعاهاي مربوط به حضرت ولي عصر(عج) آمده است: « انهم يرونه بعيدا و نراه قريبا؛ دشمنان ظهور فرج را دور مي بينند ولي ما(شيعيان) آن را نزديك مي بينيم» و نيز در روايتي سفارش شده است كه هر صبح و شام منتظر ظهور آن حضرت باشيد. بنابراين همه اميدواريم كه روزي شاهد ظهور حضرت باشيم ولي، زمانِ خاصي تعيين كردن كار درستي نيست و از آن به شدت نهي شده است.


البته برخى نيز بر اين باورند كه بسيارى از علايم ظهور اتفاق افتاده و تنها علايم حتمى ظهور باقى مانده است!! پاسخ به اين گروه نيز چنين است كه واقعاً نمي توان اينطور سخنى را بصورت قطعى و كامل در اين مورد گفت؛ زيرا منابع اصلى و قديمى شيعه، معمولاً از نشانه‏ هاى خاص و محدود نام برده‏ اند و بعضى از اين نشانه‏ هايى كه به عنوان علايم اتفاق افتاده مطرح مي شود، در اين منابع وجود ندارد و يا بسيار كم رنگ مطرح شده است. لذا ارائه نظر قطعى در مورد اين نشانه‏ ها، نياز به پژوهش‏هاى علمى و گسترده در همه اين منابع دارد. بنابراين با ديدن اين حوادث، نبايد انتظار به نحو عجولانه باشد، يعنى فكر كنيم با پيدايش فلان حادثه حتماً تا چند روز يا هفته ديگر قيام شروع خواهد شد؛ بلكه اين مسائل، بايد يك بيدارى را در ما به وجود ‏آورد كه يك گام به آن وعده بزرگ الهى نزديك شده ‏ايم و بايد خود را بيش از پيش در مسير اين نهضت جهانى، آماده كنيم.

خلاصه آنكه بيان مطالبي درباره نزديك بودن ظهور نمي تواند توقيت وتعيين زمان خاص باشد و اگر اصل اين نقل و قولها را بپذيريم، بايد به عنوان يك شاهد و قرينه به آنها نگاه كنيم؛ يعني اگر اين نويد ها و بشارتها را در كنار ساير شواهد روايي و قراين تجربي ( اوضاع و احوال روز ) قرار دهيم، مي توانيم اميدوار به نزديكي فرج باشيم. اما در هر حال، زمان قطعي ظهور در دست خداوند متعال است!

موسسه حیریه جوادالائمه-اهواز


شماره کارت موسسه خیریه جوادالائمه (ع):
6221-0612-2551-3235

موسسه خیریه جوادالائمه (ع) | اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست