آثار و برکات حضرت بقیة الله

اگر بخواهیم با منافع و برکات وجودی امام عصر(ع) آشنا شویم باید سراغ زیارت جامعه برویم که به معنای واقعی شناسنامه اهل بیت و چهارده نور مقدس(ع) است. در آنجا آمده: «بکم یمسک السماء أن تقع علی الأرض إلّا بأذنه.»... عرضه می داریم: یابن رسول الله به واسطه شماست که آسمان روی زمین فرود نمی آید و عالم متلاشی نمی گردد و به واسطه رحمت وجود شماست که باران رحمت بر ما می بارد و در ادامه آمده: «و ساسة العباد و أرکان البلاد و أبواب الإیمان و اُمناء الرحمن و...» که بعد هم از این منافع عام و هم نفع خاص این ذوات مقدسه بیان می شود: «به وسیله شماست که عبادات ما مقبول درگاه خداوند می شود و اعمال واجب ما به درجه مقبولی می رسد.» این تعبیر زیارت جامعه اشاره به روایتی است که حضرت حق می فرماید: «قسم به عزت و جلالم اگر کسی در روز قیامت با عبادت ثقلین ـ یعنی جن و انس ـ بیاید در حالی که همه روزها را روزه و شب ها را به عبادت گذرانده باشد، بدون ولایت اهل بیت(ع) آمده باشد، او را به رو در آتش جهنم می اندازم.»

فقط این را فراموش نکنیم که باید متوجه حضرت باشیم. ذکر «یابن الحسن» را فراموش نکنید. دنیا می خواهی، آخرت می خواهی، عزت و ریاست می خواهی و خلاصه هر چه می خواهی بگو یابن الحسن، یابن الحسن. واسطه اوست و اوست که باید عنایت بکند. گفت:

گر گدا کاهل بود تقصیر صاحب خانه چیست؟

در این ایام دعا کردن به امام زمان را فراموش نکنید. حضرت را درِ خانه خدا واسطه کنید. و امام زمان خیلی در خانه خدا آبرو دارد. می دانید آقا چقدر هر خلاف شرعی که از شما می بیند ناراحت و غمگین می شود، حال در نظر بگیرید که حضرت محیط به عالم وجود است و خلاف شرع های همة ما را می بیند. ولی ایشان مأمور به جبر است و تحمل می کند. اگر خداوند از قلب امام زمان(ع) خداوند محافظت نکرده بود متلاشی می شد. هر کدام از ما سه چهار تا مصیبت ببینیم نمی توانیم خودمان را کنترل کنیم آن وقت این همه مصائب بر قلب امام زمان(ع) وارد می شود قطعاً با عنایت خداست که این قلب سالم مانده است.

منظور اینکه به یاد امام زمان باشید. هرچند حضرت هیچ احتیاجی ندارند که من و شما دعایشان کنیم و به یاد ایشان باشیم و خداوند خود ضامن شده که وجود این واسطه فیض را نگهداری کند ولی حقیقت این است که وقتی من دو رکعت نماز خواندم و به ایشان یا مادر بزرگوارشان هدیه کردم سیم خودم را متصل کرده ام و آن موقع است که انوار ولایت جلوه می کند و مرا فرا می گیرد و من استفاده می کنم. نماز من یک شاهی ارزش ندارد. آخر اگر این نماز و ذکر و ورد من اثر داشت که بعد از این همه دعا که برای خودم کرده بودم اثر می کرد. این خود بهترین دلیل است برای اینکه وقتی ما برای حضرت دعا می کنیم در واقع استفاده اش برای خود ماست. وقتی ما مورد عنایت قرار بگیریم همانند یک لامپ یا باتری شارژ می شویم و هرچه بیشتر به ایشان دعا کنیم بیشتر مورد عنایت قرار می گیریم چرا که همة کارها به دست حضرت است.

یک داستان هم در پایان صحبت ها برایتان نقل می کنم و دعایتان می کنم. شخصی بود به نام حاج مؤمن که با شهید دستغیب به نجف مشرف شده بودند و شهید دستغیب می فرمودند: من افتخار می کنم که خداوند توفیق داده مدتی را در خدمت حاج مؤمن باشم و بعضی از داستان های مربوط به او را در کتاب داستان های شگفت نقل کرده است. شخصیتی بوده که هر ماه مرتب به خدمت حضرت مشرف می شده و بعضاً نمازهایش را به ایشان اقتدا می کرده است.

یکی از خاطراتی که حاج مؤمن نقل کرده این بوده که روزی به منزل دایی اش می رود5 و می بیند که همه دارند گریه می کنند. علت را جویا می شود می گویند: حکم اعدام پسر ما صادر شده چون یک اسلحه از دولت جابه جا کرده است به ما گفته اند حکم اعدامش صادر شده و فردا فلان ساعت بیایید فلان جا جنازه اش را تحویل بگیرید. حاج مؤمن می گوید: به دایی ام گفتم، دایی جان ناراحت نباش. امروز6 تمام کارهای عالم زیر نظر مولایم امام زمان است. تا امام زمان نخواهد غیرممکن است چنین اتفاقی بیفتد. من امشب از مولایم امام زمان(ع) می خواهم که واسطه شوند تا مشکل شما حل بشود و یک دستورالعملی هم به خود آنها دادم که آن شب عمل کنند.

فردا صبح به خانه آنها رفتم و دیدم که خیلی خوشحالند. پرسیدم چه شد دایی؟ گفت: دیشب که مشغول انجام آن عمل بودیم تا قبل از اذان صبح که تمام شد بلافاصله یک عطر و نور فوق العاده ای فضا را احاطه کرد. دیدیم یک آقایی اینجا ایستاده اند. سلام کردیم. جواب دادند. گفتند: ناراحت نباشید فرزند شما قبل از ظهر صحیح و سالم به منزل باز می گردد. از خوشحالی غش کردیم و مدتی بعد به هوش آمدیم. آفتاب نزده بود و نماز صبح را خواندیم و منتظریم تا ببینیم چه می شود.

صحبت او که تمام می شود اندکی بعد پسرشان صحیح و سالم به منزل برمی گردد. خلاصه اینکه همه چیز به دست آقاست و تا نخواهند کاری نمی شود و چیزی اتفاق نمی افتد.

به آقا توسلات داشته باشید و حوائجتان را از آقا بخواهید و سعادت و تکاملمان را از ایشان تقاضا داریم.

خدایا قسمت می دهیم به عزت محمد و آل محمد فرج امام زمان را نزدیک بفرما؛

موانع ظهورشان را برطرف کن و اسامی ما را در طومار انصار و اصحابشان ثبت و ضبط بفرما.

خدایا قسمت می دهیم به عزت محمد و آل محمد قلوب ما را به نور ایمان و معرفت و تقوا و ولایت بیش از پیش منور بفرما.

پی نوشت ها:

1. برخی از زمان ها، مکان ها، احوال بر بعضی دیگر شرافت دارند و علما من جمله رهبر معظم انقلاب [امام خمینی] در این باره مفصلاً صحبت کرده اند. حال اینکه آیا این شرافت ذاتی است یا اکتسابی بحثی است بین بزرگان که اینجا محل طرح آن نیست.

2. [تخلیه و تجلیه و... مراحلی هستند که عرفا برای سیر و سلوک برشمرده اند. و منظور از تخلیه، پاک شدن از صفات رذیله می باشد.]

3. منظور از خلق در این روایت عالم وجود و همة مخلوقات است.

4. در یک روایت آمده است: «عبدی أطعنی حتّی أجعلک مثلی» یعنی بنده من مرا اطاعت کن تا تو را مثل خودم کنم یعنی همانند من که می گویم باش موجود می شود تو هم به هرچه بگویی باش، موجود می شود، و مستجاب الدعوه می شوی. این بزرگان هم یک همچنین مسیری را طی کرده بودند.

5. زمان داستان مربوط به پیش از انقلاب اسلامی است.

6. منظور این دوره است.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور