15 پل ترسناک جهان را بشناسید

پل از بهترین اختراعات معماری در تاریخ بشر محسوب می‌شود که موجب دسترسی به نقاط دور از دسترس یا صعب‌العبور یا کوتاه‌شدن مسیرها می‌شود؛ ولی بعضی از این پل‌ها به‌اندازه‌ای قدیمی و فرسوده شده یا چنان بلند یا ترسناک هستند که بسیاری جرئت عبور از آنها را ندارند و ترجیح می‌دهند که از مسیر دیگری استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با خطرناک ترین پل های جهان آشنا کنیم: پل‌هایی که عبور از آنها ترسناک و حتی گاهی خطرناک است. با این خطرناک ترین پل های دنیا آشنا شوید.

1. پل ایا کازوراباشی (Iya Kazurabashi Bridge) در ژاپن

پل ایا کزوراباشی در ژاپن - ترسناک ترین پل های جهان

این پل در قرن دوازدهم روی دره ایا (Iya Valley) ساخته شده است و در ارتفاع زیادی بر بالای رودخانه ایا گاوا (Iya-gawa) در توکوشیما (Tokushima) در ژاپن قرار دارد. این پل از تخته‌های چوب و درختان انگور کوهی ساخته شده است.

گرچه نوسازی‌های جدید پل ایا کزوراباشی، آن را امن‌تر کرده است، این پل هنوز هم از ترسناک ترین پل های جهان محسوب می‌شود که عبور از آن خطرناک است.

2. پل آسمان لنگکاوی در مالزی (Langkawi Sky Bridge)

پل آسمان لنگکاوی در مالزی - ترسناک ترین پل های جهان

این پل ترسناک در مالزی ۱۲۲ متر ارتفاع دارد و بارها برای تعمیرات بسته شده است. بسیاری جرئت عبور از این پل را ندارند.

۲ سال بسته‌بودن این پل به‌دلیل ناامنی آن، به شهرتش آسیب زده است. این شایعه نیز وجود دارد که این پل می‌تواند فرو بریزد.

۳. پل هفت‌مایلی در فلوریدا (Seven Mile Bridge)

پل هفت مایلی در فلوریدا - ترسناک ترین پل های جهان

این پل که طول آن ۷ مایل (۱۱٫۲۷ کیلومتر) است در فلوریدا کیز قرار دارد و جزایر میانی را به جزیره اردک کوچک (Little Duck Key) متصل می‌کند. فلوریدا کیز (Florida Keys) مجمع‌الجزایری مرجانی در سواحل جنوبی ایالت فلوریدا است.

این پل در زمان ساخت از بلندترین پل‌های جهان بود و برنده ۸ جایزه شده است. شاید این پل به‌اندازه پل آسمان لنگکاوی ترسناک نباشد، ولی حتی تصور اینکه در هوای طوفانی در وسط آن گیر بیفتیم نیز دلهره‌آور است.

۴. پل طنابی در ایرلند شمالی (Carrick-a-Rede)

پل طنابی Carrick-a-Rede در ایرلند - ترسناک ترین پل های جهان

شاید این پل ۲۰ متری چندان ترسناک به نظر نرسد، ولی افراد اندکی می‌توانند مسیر رفت‌وبرگشت را از روی این پل عبور کنند. البته آنها سقوط نمی‌کنند و فقط جرئت دو بار عبور از روی پل را ندارند و ترجیح می‌دهند که مسیر برگشت را با قایق طی کنند.

این پل که ۳۰ متر بالاتر از صخره‌های ناهموار و آبهای متلاطم قرار دارد، از جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود و برای عبور از آن باید بلیط بخرید.

۵. پل گذرگاه فریب در واشنگتن (Deception Pass Bridge)

پل گذرگاه فریب در واشنگتن - ترسناک ترین پل های جهان

پل گذرگاه فریب حتی از دور نیز بسیار ترسناک به نظر می‌رسد. این پل ۵۵ متر از سطح آب ارتفاع دارد و جزایر ویدبی (Whidbey) و فیدالگو (Fidalgo) را به یکدیگر متصل می‌کند.

در دهه ۱۹۰۰ مردم محلی با قایق از روی آب عبور می‌کردند ولی امروزه آنها از این پل استفاده می‌کنند؛ البته شاید ما و شما هنوز هم استفاده از قایق را ترجیح بدهیم!

این پل سازه شگفت‌انگیزی است ولی چندان محکم به نظر نمی‌رسد.

۶. پل جاودانه‌ها (Bridge of Immortals) در چین

پل جاودانه ها در چین - ترسناک ترین پل های جهان

پل جاودانه‌ها رشته‌کوه‌های هوانگ‌شان (Huangshan) در استان آنهویی (Anhui) جنوبی در شرق چین را به هم متصل می‌کند. عبور از این پل سرگیجه‌آور بسیار ترسناک است، ولی چشم‌اندازهای زیبایی دارد.

پل دیگری نیز در کناره این کوه وجود دارد که صرفا از چند تخته چوبی ساخته شده است. عبور از این پل بسیار هیجان‌انگیز است، ولی توصیه می‌کنیم که هنگام عبور از آن به پایین نگاه نکنید!

۷. پل معلق گاسا (Ghasa) در نپال

پل معلق گاسا در نپال - ترسناک ترین پل های جهان

این پل ترسناک یکی از راه‌های اصلی حمل‌ونقل برای مردم محلی در روستا است. این پل برای عبور مردم و احشام ساخته شده است و هر روز چوپانان و حیوانات از آن عبور می‌کنند.

پل معلق گاسا بسیار باریک است و در ارتفاع زیادی بالای یک دره رودخانه‌ای قرار دارد. این پل در معرض بادهایی قرار دارد که به‌طور معمول در این منطقه می‌وزند. مردم محلی به این پل عادت کرده‌اند ولی بسیاری از گردشگران جرئت عبور از آن را ندارند، زیرا ظاهر پل طوری است که گویی الان می‌شکند! شاید این پل شکننده و ناپایدار به نظر برسد، ولی نرده‌های بلندی دارد که آن را امن‌تر می‌کنند.

۸. پل استورزایساندت (Storseisundet) در نروژ

پل استورزایساندت در نروژ - ترسناک ترین پل های جهان

پل استورزایساندت از مشهورترین پل‌ها است. چشم‌انداز روی پل بسیار شگفت‌انگیز است و این پل از محبوب‌ترین مسیرهای گردشگری در نروژ به شمار می‌رود. چشم‌انداز کوه‌ها بسیار عالی است و مسیر پل نیز دلهره‌آور است. بعضی این پل را «جاده‌ای به ناکجاآباد» توصیف می‌کنند، زیرا به نظر می‌رسد که تا دوردست‌ها ادامه دارد.

۹. پل کشوا چاکا (Keshwa Chaca) در پرو

پل کشوا چاکا در پرو - ترسناک ترین پل های جهان

بیشتر پل‌ها از چوب یا فولاد ساخته می‌شوند ولی این پل از علف‌های به‌هم‌بافته ساخته شده است! البته نگران نباشید؛ پل کشوا چاکا ۵۰۰ سال دوام آورده است و می‌تواند وزن شما را تحمل کند.

اینکاها این پل را ساخته‌اند و برای ساخت آن از کارگران زیادی استفاده کرده‌اند. زنان طناب‌های کوچک و باریکی را بافته‌اند و مردان نیز با بافتن این طناب‌ها به یکدیگر طناب‌های قطور و بلندی بافته‌اند. حاصل کار پلی شده است که نشان‌دهنده توانایی‌های اینکاها و روش‌های جالب آنهاست.

۱۰. پل اشیما اوهاشی (Eshima Ohashi) در ژاپن

پل اشیما اوهاشی در ژاپن - ترسناک ترین پل های جهان

ما معمار نیستیم، ولی به نظر می‌رسد که این پل قوانین فیزیک را زیر پا می‌گذارد. ارتفاع این پل ۴۴ متر و شیب آن ۶٫۱٪ است. ساخت این پل ۷ سال طول کشیده است و بزرگ‌ترین پل با قاب صلب در ژاپن و سومین در جهان است. اینکه چگونه اتومبیل‌ها از چنین سطح شیب‌داری پایین می‌آیند، ثابت می‌کند که فیزیک جادوست.پل با قاب صلب (rigid-frame bridge) به پلی گفته می‌شود که در آن روبنا و زیرسازه محکم به‌هم متصل شده‌اند و به‌صورت واحدی پیوسته عمل می‌کنند.

۱۱. پل تریفت (Trift Bridge) در سوئیس

پل تریفت در سوئیس - ترسناک ترین پل های جهان

این پل در ارتفاع ۱۷۰ متر از یخچال‌های طبیعی سوئیس و ۱۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. از شهر گادمن (Gadmen) در رشته‌کوه‌های آلپ می‌توانید به این پل دسترسی داشته باشید.

پل تریفت از سال ۲۰۰۴ وجود داشته، ولی به‌دلیل بادهای سوئیس با مشکلاتی روبه‌رو بوده است. افزودن کابل‌های تثبیت‌کننده در سال ۲۰۰۹ این پل را ایمن‌تر کرده است.

۱۲. پل معلق لونگ‌جیان (Longjiang) در چین

پل معلق لونگ جیان در چین - ترسناک ترین پل های جهان

پل معلق لونگ‌جیان که با نام پل رودخانه بلند نیز شناخته می‌شود، شهرهای باوشان (Baoshan) و تنگچونگ (Tengchong) را به یکدیگر متصل می‌کند. این پل طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین پل معلق در سرتاسر آسیاست که ساخت آن ۵ سال طول کشیده و در ۲۰۱۶ تکمیل شده است. این پل در مجموع ۱۱۸۹ متر طول دارد و ارتفاع آن ۲۸۰ متر از سطح رودخانه است.

۱۳. پل یو بِین (U Bein Bridge) در میانمار

پل یو بین در میانمار - ترسناک ترین پل های جهان

شاید تصور کنید که این پل در حال تعمیر و بازسازی است، ولی این پل در تمام طول سال به همین شکل است. پل یو بین از روی دریاچه تانگ‌تامان (Taungthaman) عبور می‌کند و ۱٫۲ کیلومتر طول دارد.

این پل در سال ۱۸۵۰ ساخته شده است و گفته می‌شود که قدیمی‌ترین پل ساخته‌شده از چوب درخت ساج در جهان است. پل یو بین از جاذبه‌های گردشگری محبوب است و مردم محلی در طول پل سوغاتی می‌فروشند و می‌توانید پیاده از روی آن عبور کنید.

۱۴. پل‌های ریشه‌ درختان سبز (Living Root Bridges) در مِگالایا

پل های ریشه ای زنده در مگالایا - ترسناک ترین پل های جهان

این پل‌ها از بزرگ‌ترین جاذبه‌های مگالایا (از ایالت‌های شمال‌شرق هند) به شمار می‌روند و تقریبا دو قرن رشد کرده‌اند. طایفه خان این پل‌ها را از ریشه‌های درخت کائوچو ساخته‌اند. آنها ریشه‌های درخت را، تا زمانی که به سمت دیگر رودخانه گسترش یافتند، تغذیه کردند. با گذشت زمان، ریشه‌ها به یکدیگر گره خوردند و به‌اندازه‌ای محکم شدند که بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند.این پل‌ها می‌توانند هم‌زمان وزن ۵۰ نفر را تحمل کنند!

در واقع این پل‌ها زنده هستند و در ۱۰ تا ۱۵ سال می‌توانند به طول بیش از ۳۰ متر برسند! وقتی ریشه‌ها کاملا رشد کنند، می‌توانند تا ۵۰۰ سال دوام بیاورند.

۱۵. پل مارین‌بروک (Marienbruecke) در آلمان

پل Marienbruecke در آلمان - ترسناک ترین پل های جهان

پل مارین‌بروک در آلمان هدیه تولدی از سوی ولیعهد، ماکسی‌میلیان دوم (Maximilian II)، به دوستش ماری بود. آنها دوست داشتند که با یکدیگر از کوه بالا بروند و این پل چشم‌اندازی نفس‌گیر از قلعه و تنگه زیرش به آنها می‌داد.

پل مارین‌بروک مرتفع است، ولی طول کمی دارد و فقط برای لذت‌بردن از چشم‌انداز قلعه مناسب است.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور