۷ راه برای تبدیل شکست به موفقیت

شکست بخشی از زندگی و قطعا بخشی از تجارت است. اغلب اوقات ما نمی‌خواهیم آن را بپذیریم، اما شکست هم یک عنصر اساسی برای موفقیت به حساب می‌آید.

شکست یک عنصر اساسی و لازمه‌ی موفقیت است.

معمولا ما به طور غریزی از شکست شرم‌سار می‌شویم. این شاید به این دلیل است که احساسی را که شکست در ما ایجاد می‌کند، دوست نداریم یعنی احساس حقارت؛ گویا که ما اشتباهی مرتکب شده‌ایم.
اما اگر شما زاویه‌ی دیدتان را تغییر دهید و به شکست نه به عنوان یک اتفاق شرم‌آور، بلکه به عنوان یک تجربه‌ی ارزشمند نگاه کنید، درک می‌کنید که از طریق شکست می‌توانید به موفقیت برسید.

۱. اشتباهات اهمیتی ندارند، اما یادگیری از آنها چرا.


اشتباهات‌تان را تشخیص دهید و بلافاصله از آنها درس بگیرید. بسیاری از افراد موفق نوعی از شکست را تجربه کرده‌اند و از آنها درس گرفته‌اند. شکست به شما فرصتی می‌دهد که علت‌های آن را تحلیل کنید تا اشتباهات مشابه را در آینده تکرار نکنید. هر اشتباهی می‌تواند به رشد ما کمک کند.


۲. مراقب نحوه‌ی حرف زدن با خودتان باشید، زیرا شما به خودتان گوش می‌دهید.


حرف زدن با خود می‌تواند به شدت آسیب‌رسان باشد، به خصوص پس از یک شکست. حرف زدن با خود را کنترل کنید و اجازه ندهید که حس بی ارزش بودن بر شما غلبه شود. تمام تلاش‌تان را بکنید که رویکرود مثبت داشته باشید و روی غلتک بیافتید.


۳. بسیار بهتر است که کاری را ناتمام انجام دهید تا این که هیچ کاری را کامل انجام ندهید.


تنها شکست واقعی این است که هیچ کاری انجام ندهید. بی‌فعالیتی همه‌چیز را به خطر می‌اندازد. وقتی که ما هیچ کاری نمی‌کنیم، یعنی به هیچ سمتی حرکت نمی‌کنیم. این تضمین می‌کند که ما بازنده باقی بمانیم. کافی است کاری انجام ندهیم تا شکست بر زندگی ما چیره شود.


۴. ما نتیجه‌ی تصمیم‌های گذشته‌مان هستیم، اما نباید بگذاریم اشتباهات‌مان ما را تعریف کنند.


حتی اگر گذشته مطابق میل ما پیش نرفت، آینده‌ی‌مان می‌تواند بهتر از چیزی باشد که تصور آن را داریم. اغلب اوقات، ما از حرف زدن درباره‌ی گذشته‌ و اشتباهات‌مان می‌ترسیم زیرا نگرانیم که آنها هویت ما را تعریف کنند. هیچ حرفی را در دل‌تان نگاه ندارید، اما به آن چه که پیش رو دارید، تمرکز کنید.


۵. دشمن موفقیت ترس از شکست است.


خود شکست زیاد خطرناک نیست، اما ترس از آن جلوی پیشرفت ما را می‌گیرد. مثل تمام ترس‌ها، شما تنها از طریق مواجهه با آن می‌توانید بر آن غلبه کنید.


۶. اعمال یک‌پارچه نتایج یک‌پارچه به دنبال دارد.


استقامت از کارهایی که شما توانایی انجام آن را دارید ناشی نمی‌شود، بلکه فراگیری و کسب مهارت در کارهایی که قبلا توانایی انجام آن را نداشتید، نشان‌دهنده‌ی وجود استقامت در فرد است. بنابراین، هر از گاهی به زمین خوردن مشکلی ندارد، اما یاد بگیرید که هربار بلند شوید و با استواری بیشتر به سمت جلو حرکت کنید. آنچه که شما هر روز انجام می‌دهید، مهم‌تر از آن کاری است که هر از گاهی انجام می‌دهید. یک‌پارچگی کلید موفقیت است.


۷. اگر نمی‌توانید کار مورد نظرتان را به تنهایی انجام دهید، مجبور نیستید تنها باشید.


گاهی اوقات شکست‌های ما باعث می‌شود به رکود برسیم و رویه‌ی قدیمی‌مان را دنبال کنیم. در این جور مواقع ما به حمایت کسی احتیاج داریم که به ما کمک کند عادت‌های بدمان را کنار بگذاریم. اگر فکر کنیم باید به تنهایی از پس این بحران بربیایم سخت در اشتباهیم. یک مربی، راهنما یا دوست پیدا کنید که از شما پشتیبانی کند و تجربه‌ی این را داشته باشد که شما را در مسیرتان به سمت موفقیت قرار دهد.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور