چگونه احساسات ناخوشایند را بپذیریم؟

قطعا پذیرش احساس ناخوشایند آسان نیست، اما اگر می‌خواهید رشد شخصی را تجربه کنید، لازم است این کار را انجام بدهید. اولین قدم شناسایی چیزهایی است که باعث ناراحتی شما می‌شوند؛ باید بدانید آنها چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند. این کار به شما امکان می‌دهد که تشخیص دهید باید دنبال چه نوع تجربیاتی باشید. دانستن محرک‌های منحصربه‌فردی که باعث ناراحتی شما می‌شوند و رویارویی با آن چالش‌ها به‌جای انکارشان، بهترین روش برای یادگیری و رشد است. در ادامه، چندین راهکار برای پذیرش احساسات ناخوشایند معرفی می‌کنیم.

۱. ریسک کنید و با انجام کارهای ناخوشایند خود را به چالش بکشید

کاری را انجام دهید که برایتان ناخوشایند است، حتی اگر نتیجه‌اش بازخورد مثبت یا پاداش فوری نباشد. «انجام‌دادن» اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کند و باعث ایجاد مهارت‌هایی برای رویارویی با مشکلات می‌شود که ممکن است در آینده‌ خارج از منطقه امن شما ایجاد شوند.

۲. چیزهای جدید را امتحان کنید

غذا یا فعالیتی جدید را امتحان کنید. سعی کنید ذهنی باز و منعطف داشته باشید. ذهن باز افق دید شما را گسترده‌تر می‌کند و شما را در معرض تجربیات جدیدی قرار می‌دهد که می‌توانند برای رشد شما مفید باشند.

۳. احساسات ناخوشایند ناشی از حضور در محیط‌های اجتماعی را بپذیرید

سعی کنید بیشتر اجتماعی باشید و احساس ناخوشایند ناشی از آن را بپذیرید. با گذشت زمان، شرایط تغییر خواهد کرد و یاد خواهید گرفت که چگونه با افراد در محیط‌های مختلف تعامل داشته باشید و دوستان جدیدی پیدا کنید.

۴. از متفاوت‌بودن نترسید

به‌جای اینکه بخواهید مثل بقیه باشید، سعی کنید خود واقعی‌تان باشید. انجام این کار به شما کمک می‌کند که متوجه شوید متفاوت‌بودن و هم‌رنگ جماعت نبودن اشکالی ندارد.

۵. باورها، ایده‌ها یا نظرات خود و دیگران را راحت به چالش بکشید

کنجکاو باشید و سؤال بپرسید. با این کار متوجه می‌شوید دیدگاه‌های مختلفی در جهان وجود دارند و اشکالی ندارد که دیدگاه‌های خودتان را داشته باشید. باید یاد بگیرید که افراد می‌توانند حتی با دیدگاه‌های متفاوت در کنار هم باشند و لحظات خوبی را تجربه کنند.

اگر می‌خواهید بهترین نسخه از خودتان باشید، باید خود واقعی‌تان باشید. خود واقعی شما لزوما نسخه کنونی شما نیست که ممکن است جنبه‌های منفی بسیاری داشته باشد. خود واقعی شما وجود درونی یا همان ذهن برتر شماست.

سخن پایانی

دفعه بعد که احساسی ناخوشایند داشتید، به‌جای فرار از آن سعی کنید به‌سمتش حرکت کنید. آن را بررسی و درباره‌اش کنجکاوی کنید. با این کار، احساس ناخوشایند را ناتوان‌تر و خودتان را قدرتمندتر خواهید کرد. در مرحله بعد، فکری را شناسایی کنید که باعث ایجاد این احساس شده است و از این فرصت استفاده می‌کنید تا بهترین نسخه از خودتان باشید.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور