همه‌چیز درباره غر زدن کودکان و راهکارهای پیشگیری از آن

غر زدن کودکان یک موضوع بسیار آزار دهنده برای بسیاری از والدین است اما باید بدانید که غر زدن کودکان علت دارد و با یکسری راهکارها می توان آنها را کنترل کرد.

یکی از مشکلاتی که پدر و مادرها اغلب مواقع با فرزندانشان دارند غر زدن کودکان است. غر زدن دلایل مختلفی دارد. کودکان اغلب زمانی که خسته، عصبانی یا ناراحت هستند شروع به غر زدن می‌کنند. یکی دیگر از علت‌های غر زدن کودکان ناکامی است. وقتی کودک به هدفی که دارد نمی‌رسد غر میزند. علت دیگر مربوط به ارتباطات کودک است به‌عنوان‌مثال وقتی اطرافیان کودک به او توجه نکرده و برای حرف‌هایش اهمیتی قائل نباشند کودک سعی می‌کند با غر زدن و گله و شکایت اطرافیانش را وادار به توجه کند. همچنین غر زدن کودک می‌تواند ناشی از عدم توانایی کودکان در بیان احساسات و انتظاراتشان باشد زیرا کودکان گاهی نمی‌توانند انتظارات خودشان را به‌صورت کامل بیان کنند برای همین شروع به غر زدن می‌کنند. مثلاً اینکه کودک ممکن است گرسنه باشد یا خواسته‌ای داشته باشد که نتواند به‌راحتی آن را بیان کند اما غر زدن به هر دلیلی که باشد با دانستن راهکارهایی می‌توان آن را کنترل کرد. 

منطقی باشید

کودک نیازهای خاص خودش را دارد. نکته مهم این است که وقتی با غر زدن کودک مواجه می‌شوید، بدانید که در آن زمان کودک نیازی دارد و باید با رفتار درست مشکل یا نیاز او را برطرف کنید. پس نوع رفتار و برخورد والدین با کودک می‌تواند زمینه‌ساز بهانه‌گیری‌های بعدی شود یا اینکه باعث حل مشکل شود. والدین دقت کنند نباید هنگام غرغر کردن کودک رفتار غیرمنطقی نشان دهند. همان‌طور که گفتیم گاهی اوقات غر زدن و ناله کردن بهترین روش برای جلب‌توجه والدین است. در سن سه و نیم سالگی غر زدن به اوج خودش می‌رسد و درصورتی‌که والدین از راهکارهای مناسب استفاده نکنند این موضوع تشدید می‌شود.

راهکارهای پیشگیری از غر زدن کودکان:

_ بهتر است قبل از شکل‌گیری رفتار غر زدن در کودکان از ایجاد آن جلوگیری کنید.
_ رفتار او را پیش‌بینی کرده و فعالیتی برایش فراهم کنید.
_ بازی با وسایل جدید را به او آموزش دهید. در انجام برخی از کارهای ساده در منزل او را با خودتان همراه کنید زیرا کودکان یادگیری مطالب جدید را دوست دارند و استقبال می‌کنند.
_ کودک شما همیشه سعی می‌کند تا موردتوجه باشد اگر زمان مشخصی را به‌طور روزانه صرف کودک خود بکنید دیگر مجبور نیست تا با جلب‌توجه و پرت کردن حواس شما نیازش را برآورده کند.
_ زمان‌هایی که کودک به سراغ شما می‌آید و با شما صحبت می‌کند سعی کنید تا پاسخ او را در اولین زمان ممکن بدهید هرگز پاسخش را به بعد از غر زدن و گریه کردن موکول نکنید. اگر امکان پاسخ سریع ندارید باید علامتی نشان دهید تا متوجه شود که شما حواستان به او است؛ مثلاً بگویید حواسم هست یا صداتو می‌شنوم یا چند دقیقه صبر کن تا حرفاتو گوش بدم و به این صورت توجهش را جلب کنید.
_ مستقیم به چشمانش نگاه کنید و انگشتتان را به نشانه یک دقیقه نشانش بدهید. اجازه ندهید که کودک زمان زیادی منتظر شما باشد.
_ نحوه سؤال پرسیدن و گفتن انتظارات را به کودک آموزش دهید کودکان باید تفاوت بین غر زدن با صحبت کردن معمولی را بدانند. گاهی حتی نیاز است که صدای غر زدن او را ضبط کنید و بعد برای او پخش‌کنید تا متوجه اشتباهش شود. همچنین برای یاددادن درست درخواست کردن می‌توانید با کودک خود نقش بازی کنید و به‌صورت اجرای نمایش به او تفاوت غر زدن و صحبت کردن مطلوب را آموزش دهید.
_ اگر کودک با نق زدن و غر زدن موفق شود که نیازهای خود را تأمین کند یاد می‌گیرد که برای انجام کارهایش همواره از این روش استفاده کند پس نگذارید کودک با غر زدن به اهدافش برسد.
_ اگر کودک شروع به غر زدن و گریه کردن کرد خیلی ساده به او بگویید تا زمانی که گریه می‌کنی من نمی‌توانم خواسته تو را برآورده کنم سپس به او مهلت داده و بگویید وقتی گریه‌ات تمام شد برگرد اینجا تا باهم صحبت کنیم حتی شاید لازم باشد او را برای چند لحظه به حال خود تنها بگذارید.
_ قوانین منزل را برای کودک مشخص کنید اگر کودک قوانین خانه را بداند متوجه می‌شود که هرچه تلاش کند توجهی جلب نمی‌کند و در آخر خسته می‌شود مثلاً هنگام شام خوردن کیک یا بیسکویت ممنوع است اگر این موضوع را برای او تعریف کنید هرگز برای گرفتن کیک یا بیسکویت قبل از شام غر نمی‌زند چراکه می‌داند نمی‌تواند به خواسته خود برسد.
_ گاهی دلیل غر زدن این است که نمی‌تواند احساساتش را بیان کند. پس به او کمک کنید تا احساسش را بیان کند. مثلاً به او بگویید: «می‌بینم ناراحتی. آیا دلیلش این است که الآن نمی‌توانیم به پارک برویم؟» این جملات باب صحبت را باز می‌کند البته دقت کنید در زمان نق زدن کودکان نباید آن‌ها را نصیحت‌کنید بلکه باید در زمان مناسب و با آرامش برایش توضیح دهید که غر زدن راه مناسبی برای رسیدن به اهدافش نیست و حتی باعث می‌شود او شانس کمتری برای رسیدن به اهدافش داشته باشد.
_ بعضی موقعیت‌ها یا مکان‌ها هیچ جذابیتی برای کودکان ندارد. در صورت امکان کودک را به بعضی از مکان‌ها مثلاً مهمانی بزرگ‌سالان نبرید.
_ اگر کودک درخواست خود را چه با دلیل و چه بدون دلیل به‌صورت بی‌ادبانه مطرح کند اجازه ندهید که او به خواسته‌اش برسد باید به او یاد بدهید و بگویید «تا زمانی که غر می‌زنی و گریه می‌کنی من متوجه حرف‌هایت نمی‌شوم لطفاً با صدای آرام و مؤدبانه صحبت کن.»
_ دقت کنید در همه مراحل تربیت برای اینکه بهترین تأثیر را بر کودک خود داشته باشید باید پدر و مادر باهم به توافق برسند و همسو باشند روش تربیتی والدین نباید با یکدیگر متفاوت باشد.

غر زدن از چه سنی شروع می‌شود؟

 غر زدن در سنین کودکی امری طبیعی است که در فاصله ۲ تا ۴ سالگی به اوج خودش می‌رسد این مشکل را باید والدین حتماً در همان دوره کودکی برطرف کنند تا بعدها به عادت تبدیل نشود. برای برخورد مناسب اول باید دلیل غر زدن کودک را پیدا کنیم. ممکن است کودک به چیزی نیاز دارد یا کمک می‌خواهد وقتی بچه‌ها استرس دارند گرسنه یا تشنه هستند و یا خسته هستند ممکن است غر بزنند. در چنین مواقعی باید به نیاز آن‌ها به‌سرعت توجه کرد و به‌این‌ترتیب مانع از ادامه غر زدن آن‌ها بشویم.

شرایط بحران کرونا و تأثیر بر غر زدن کودکان:

با تغییر سبک زندگی کودکان در دوره کرونا یکی از نیازهای اساسی آنان به نام نیاز به تفریح به دلیل شرایط خاص قرنطینه و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به‌خوبی برآورده نمی‌شود؛ بنابراین ضرورت دارد به تفریح کودکان متناسب با شرایط جدید توجه کنیم و این نیاز را به شکل‌های مختلف در محیط خانه برطرف کنیم مثلاً از طریق انواع بازی‌ها که در آپارتمان می‌شود انجام داد.
گاهی ارتباطات مجازی بچه‌ها با دوستان و مربیان مهدکودک می‌تواند راهکار مناسبی باشد. تماشای فیلم و کارتون به همراه والدین و برقراری تماس‌های تصویری با دوستان و اقوام به‌خصوص مادربزرگ و پدربزرگ، آشپزی و شیرینی‌پزی با والدین و نگهداری از گل و گیاه و حیوانات این موارد می‌توانند در ایام شیوع ویروس کرونا نیاز به تفریح را در کودکان برآورده کنند. همچنین همدلی با کودکان و درک احساساتشان، توجه به هیجانات آن‌ها از طریق گفتگوی همدلانه بدون شوخی و مسخره کردن احساسات آن‌ها روش مؤثری است. یکی از موارد مؤثر دیگر بازی با کودکان است. زمانی را برای بازی با کودکان اختصاص دهیم چون بچه‌ها در بازی رفتارهای جدید را یاد می‌گیرند.

تأثیر فضای مجازی و بازی‌های آنلاین:

استفاده بیش‌ازحد و کنترل نشده کودکان از گوشی تلفن همراه، تبلت و... همچنین انجام بازی‌های رایانه‌ای به مدت طولانی و کنترل نشده نیز می‌تواند باعث آشفتگی و غر زدن کودکان شود. در این زمینه والدین باید نظارت صحیح بر روی زمان بازی کودکان در فضای مجازی داشته باشند و قانون‌های مشخصی را برای کودک تعیین کنند.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور