زندگی زیبا با یک لیوان آب!

تا به حال به آب خوردنتان دقت کرده اید؟ از آب خوردنتان لذت می برید و یا تا به حال به آن توجه نکرده اید؟ اصلا حواستان هست باید روزی هشت لیوان آب بخورید؟ قبل از این که مطلب زیر را بخوانید، نحوه ی آب خوردنتان را در ذهن بیاورید.

می خواهم زندگی را به یک لیوان آب تشبیه کنم، هر چند سال که از خدا عمر گرفته ایم، یعنی مقدار آبی که نوشیده ایم و آن مقداری که در لیوان باقیست، همان بقیه ی عمر ماست. مطمئن باشید همان گونه که آب می خورید هم، زندگی می کنید.

زندگی که خدا به ما موهبت کرده، همان آب درون لیوان است، با همان فرمولی که در شیمی خواندیم، آب این منطقه و آن محله، زیاد باهم فرقی نمی کند، شاید املاح فلان جا بیشتر باشد و آلودگی منطقه ای دیگر کمتر، اما آب همان آب است، گوارا و قابل نوشیدن، تنها تفاوت آبی که در دست داریم، مربوط به لیوان آب و نحوه ی نوشیدنش می باشد.

شما چه لیوانی برای نوشیدن آب انتخاب می کنید؟ لیوانی پلاستیکی؟ چینی؟ بلور؟ کاسه؟ هر چیز که دم دست باشد؟ اصلا با بطری آب می نوشید؟ شایدم مانند دوران دبستان، دستتان را زیر شیر اب می گیرید و قلپ قلپ، آب می نوشید؟

ببینید، اینهمه گزینه برای یک آب خوردن ساده، که اینها همه مانند انتخاب های ما در زندگیست، در زندگیتان چگونه اید؟ از آن نوع آدم ها هستید که در بهترین و زیباترین لیوان ها آب می نوشند؟ (یعنی به خودتان احترام می گذارید و انتخاب هایتان از روی آگاهی و علم است.) یا جزو انسان هایی هستید که هر چه دم دستتان باشد را زیر شیر آب گرفته، پرش می کنید و آب می نوشید؟ (یعنی یک زندگی بدون برنامه و بدون تفکر)  

نحوه ی نوشیدن آب چگونه است؟ یک نفس؟ آرام آرام؟ نشسته؟ ایستاده؟ چگونگی آب خوردنتان را می توانید به نحوه ی رفتارتان با کارها و مشکلات و زندگی، تشبیه کنید، در هنگام بروز مشکل چه می کنید؟ با آرامش حلش می کنید و یا یک نفس، به طرف مقابل می تازید؟

باور کنید زندگی همان نوشیدن آب است، همان رفتاری که در نوشیدن آب دارید را می توانید در تمام زندگیتان جاری و سازی ببینید.
همه ی اینها را گفتم که بگویم، زندگی همه ی ما، همانند آب، مانند یکدیگر است، تفاوت چندانی ندارد، اما این که چرا یک نفر خوشحال است و از زندگی لذت می برد و زندگی را زیبا می بیند، اما دیگری نالان و گریان است و هیچ چیز را زشت تر از زندگی و زنده بودن نمی داند، دقیقا بستگی به همان جنس لیوان و نحوه ی آب خوردنش دارد.

خیلی ها هستند که از کوچکترین مشکل یک کوه می سازند و در مقابل، انسان هایی را در زندگی  می بینیم که با وجود سختی های مرتفع، هنوز هم شاکر خدا هستند و زندگیشان را زیبا می بینند.

زیبا بودن زندگی، بستگی دارد کدام لیوان را انتخاب کنیم، دوست، همسر، شغل، رشته ی تحصیلی، خانه و ... و بستگی دارد چگونه آب درون لیوان مان را بنوشیم؟ با آرامش، با تندی، سختگیری و... 

تا هر کجای لیوان که نوشیده ایم، هنوز هم مقداری آب ته لیوان باقیست، هنوز هم زنده ایم و فرصت داریم که زندگی کنیم، آنهم یک زندگی زیبا... بیاییم از امروز، البته اگر می خواهیم زندگیمان زیبا شود، زیباترین لیوان را برای نوشیدن آبمان، انتخاب کنیم، به خودمان احترام بگذاریم، ما لایق بهترین ها و قشنگ ترین هاییم.

بیاییم با آرامش و طمانیه، آنهم نشسته و آرام و آرام آب زندگیمان را بنوشیم، از قطره قطره ی آب لذت ببریم، حواسمان باشد یک نفس سر نکشیم که هم زود تمام می شود و هم درکش نکرده ایم. 
خدای بزرگ این آب را به همه هدیه داده است، حال این ماییم که باید انتخاب کنیم چگونه بنوشیمش، و البته برای ما که به زندگی پس از مرگ هم اعتقاد داریم، سعادت و شقاوت دنیای آن طرف هم، بستگی به همین نوشیدن اب در این دنیا دارد، پس باید زندگیمان زیبا باشد، دقت کنید، اگر از این به بعد، از نوشیدن آب لذت بردید، یعنی زندگیتان را زیبا رنگ کرده اید، به شما تبریک می گویم.

موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور