4 روش ساده برای تبدیل کمال‌گرایی به موفقیت

کمال‌گرایی یک شمشیر دو لبه است. از طرفی می‌تواند باعث ایجاد انگیزه‌ی انجام کارها با بهترین کیفیت شود و از طرفی می‌تواند شما را با اضطراب درگیر کرده و سرعت انجام کارها را کاهش دهد. پس چطور می‌توانیم از نکات مثبت کمال‌گرایی استفاده کنیم و تأثیر قسمت‌های منفی آن را به حداقل برسانیم؟ برای مدیریت و گاهی کنترل این خصوصیت چه راه‌کارهایی وجود دارد؟

کارشناسان و متخصصین چه می‌گویند؟

مت پلومر، بنیان‌گذار خدمات آموزشی آنلاین Zaevana، روش‌های خاصی برای بالا بردن بهره‌وری کارمندان خود دارد. او می‌گوید: «در اغلب مواقع کمال‌گرایی ریشه در ترس و احساس ناامنی دارد. تعداد زیادی از کمال‌گراها نگران این هستند که نتوانند کارها را دقیق انجام دهند و افراد وظیفه‌شناسی نباشند. این موضوع می‌تواند به عملکرد و موقعیت شغلی آن‌ها آسیب برساند. پس وقتی درگیر وسواس‌های کمال‌گرایی می‌شوند نتیجه‌ی برعکس می‌گیرند.»

اگر موقعیتی که توصیف شد شبیه به وضعیت شما است بهتر است کمی از این وسواس‌ها دست بکشید. تسلط بر رفتارهای کمال‌گرایی آن‌قدرها هم سخت نیست، کافی است که تصمیم به تغییر بگیرید. این کار به معنای افزایش قدرت به جای کاهش سطح اهداف است.

آلیس بویس، روانشناس بالینی سابق و نویسنده‌ی مجموعه‌ی ابزار ذهن سالم و ابزار اضطراب، می‌گوید: «هدف از مدیریت رفتارهای کمال‌گرایانه کاهش فشار از روی خودتان است. البته صحبت کردن درباره‌ی ایجاد این تغییر آسان‌تر از انجام دادن آن است. اما واقعیت این است که اگر می‌خواهید فرد موفقی باشید باید بعضی از کارها را به طور ناقص انجام دهید.»

راه‌کارهای مدیریت کمال‌گرایی

راه‌کارهای مدیریت کمال‌گرایی

راه‌کارهای مختلفی برای مدیریت رفتارهای کمال‌گرایانه و استفاده از نقاط قوت آن وجود دارد که در ادامه با کاربردی‌ترین آن‌ها آشنا می‌شوید.

۱. هدف را ببینید

هدف را ببینید

تمام افراد کمال‌گرا معتقدند که «کامل بودن آسان نیست.» پلامر می‌گوید: «تمایل به کامل بودن واقعا نیاز به تلاش زیادی دارد و توجه بیش از حد به جزئیات فوق‌العاده وقت‌گیر است.» البته مشخص است که شما، به‌عنوان یک فرد کمال‌گرا اصلا نمی‌خواهید اهداف زیادی داشته باشید و نباید هم داشته باشید. اما باید بتوانید برای رسیدن به همین اهداف موجود، هزینه و زمانی که فرصت استفاده از آن دارید را به‌خوبی تشخیص بدهید. از خودتان بپرسید آیا واقعا از وقتم به شکل عاقلانه‌ای استفاده می‌کنم؟ آیا در حال تولید چیزی هستم یا صرفا وقتم را صرف جزئیات می‌کنم؟

پلامر توصیه می‌کند: «بر روی تأثیرگذاری کار خود تمرکز کنید. شما می‌توانید سه ساعت وقت صرف ارائه‌ی برنامه‌ی کامل کنید اما آیا واقعا این کار تأثیر ملموسی برای مشتریان یا بهبود روندهای سازمانی دارد؟» بویس با نظر پلامر موافق است و می‌گوید: «ذهنیت خود را تغییر دهید. باید برای بعضی چیزها کمتر کار کنید پس بر روی بخش‌های مهم تمرکز کنید و وقت صرف جزئیات بیهوده نکنید. اگر در حال انجام کاری هستید که دیگران آن را کامل می‌دانند باید بتوانید تشخیص دهید که به هدف رسیده‌اید و هیچ نقصی در روند انجام کارتان وجود ندارد. باید بدانید که وقتی درگیر جزئیات می‌شوید بازدهی شما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.»

۲. استانداردهایتان را دوباره تعریف کنید

پلامر می‌گوید: «مدیریت کمال‌گرایی نیازمند تعریف مجدد استانداردهایتان است.» مثلا اگر قرار است گزارشی را برای ارائه به مدیران آماده کنید یک نسخه‌ی اولیه تهیه کنید، به همکارتان یا مدیر خودتان نشان دهید و از او بخواهید نظرش را درباره‌ی آن بگوید. ممکن است بعد از دریافت نظر دوستان متوجه شوید که این نسخه‌ی اولیه به اندازه‌ی کافی خوب است و نیازی به صرف وقت بیشتری ندارد. ممکن است کاری که شما فکر می‌کنید برای انجامش به حداقل ۱۰ ساعت وقت نیاز دارید با صرف ۵ ساعت کامل شده باشد. پس خجالت نکشید و از دیگران کمک بگیرید.

بویس می‌گوید: «این اولین پیش‌نویس شما است حتی اگر نیاز به ادامه‌ی کار روی آن داشته باشید. دریافت بازخورد روی اولین نسخه از کارتان به شما کمک می‌کند تا در مسیر مدیریت کمال‌گرایی پیشرفت کنید.» به یاد داشته باشید که قرار نیست هر مطلبی که می‌نویسید جایزه‌ی نویسنده‌ی برتر را دریافت کند، پس نیازی به توجه بیش از حد به جزئیات ندارید. سعی کنید فقط بنویسید و مطلب را به بهترین شکل بیان کنید.

۳. چک‌لیست داشته باشید

چک‌لیست داشته باشید

پلامر می‌گوید: «جست‌وجوی کمال شبیه به سرگردانی در یک سفر بی‌انتها است. شما پیاده‌روی را شروع می‌کنید، ادامه می‌دهید و ادامه می‌دهید اما نمی‌دانید به مقصدتان نزدیک شده‌اید یا نه.» افراد کمال‌گرا هم اغلب به همین شکل کارها را پیش می‌برند و معمولا هم به نتیجه‌ی رضایت‌بخشی نمی‌رسند.

پلامر توصیه می‌کند: «برای تمام کارهایتان چک‌لیست تهیه کنید. مثلا اگر قرار است روی طرح افزایش رضایت مشتری کار کنید یک چک‌لیست برای همین کار تهیه کنید و تمام اقداماتی را که لازم است انجام دهید در آن بنویسید. با این کار می‌توانید دید کاملی به مسیرتان داشته باشید، مطمئن باشید که تمام کارها را به‌درستی انجام داده‌اید، از توجه بیش از حد به جزئیات دوری کنید و از هدف هم دور نشوید.

۴. چرخه‌ی نشخوار فکری را بشکنید

چرخه‌ی نشخوار فکری را بشکنید

اغلب افراد کمال‌گرا به نشخوار فکری علاقه دارند. آن‌ها دوست دارند به طور مکرر و بدون رسیدن به نتیجه‌ی خاصی، فقط به یک مشکل یا ایده فکر کنند. افرادی که درگیر نشخوار فکری هستند بیشتر از دیگران خود را سرزنش می‌کنند و کمتر خودشان را می‌بخشند. این رفتار ناسالم مانع از بهره‌وری و کارآمدی افراد می‌شود. البته فراموش نکنید که نباید نشخوار فکری و توانایی حل مسأله را با هم اشتباه بگیرید. به جای گم شدن در کلاف سردرگم فکرها به دنبال روشی برای شکستن این چرخه‌ی معیوب باشید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • عوامل محرک خود را مشخص کنید. بویس می‌گوید: «اولین قدم برای غلبه بر این حالت این است که نشخوار کردن فکرتان را تشخیص دهید.» وقتی درگیر این چرخه می‌شوید یادداشت کنید که کجا هستید، چه روز و ساعتی است و چه کسانی در اطرافتان حضور دارند. بعد از یک بازه‌ی زمانی مشخص یادداشت‌هایتان را بررسی کنید و الگوی ورود به این چرخه را پیدا کنید. سپس به دنبال راه‌کارهایی برای دوری از این عوامل و کنترل آن‌ها باشید.
  • به اولین واکنشتان اعتماد نکنید. اگر درباره‌ی یک رویداد در گذشته صحبت می‌کنید محتاط عمل کنید. بویس می‌گوید: «ممکن است شما شرایط را به طور کامل بررسی نکنید. وقتی نشخوار می‌کنید تمایل دارید بیشتر روی چیزهای بد تمرکز کنید پس منطقی نیست که به واکنش‌های یک ذهن نشخوارکننده اعتماد کنید.» برای رسیدن به یک چشم‌انداز مطمئن تلاش کنید و قبل از هر اقدامی به خودتان فرصت و زمان لازم برای فاصله گرفتن از نشخوار ذهنی را بدهید. ممکن است ذهن شما همه‌ی واقعیت را از بین برده باشد!
  • به دنبال حواس‌پرتی باشید! حواس‌پرتی برای شما مفید است. کاری را انجام دهید که برایتان جذاب است، از یک تکرار پیروی می‌کند و اضطراب ایجاد نمی‌کند. مثلا پر کردن جدول گزارش هزینه‌ها یا آمار بازدید ۲۰ پست اخیر در اینستاگرام در همین دسته از کارها قرار می‌گیرند. صرف فقط ۱۰ دقیقه وقت برای انجام یک کار معمولی اما واقعی می‌تواند زنجیره‌ی اضطراب و نشخوار ذهنی را بشکند و شما را نجات دهد.
  • مثبت فکر کنید. بویز معتقد است نشخوار ذهنی معمولا باعث می‌شود که از انجام بعضی از کارها اجتناب کنید. در این حالت با خودتان می‌گویید که اگر نتوانم کاری را کامل انجام دهم پس دلیلی برای شروع آن وجود ندارد. او برای مقابله با این احساس توصیه می‌کند: «به زمان‌هایی که در گذشته کار جدیدی را شروع کرده‌اید فکر کنید و موفقیت‌هایی که در آن‌ها به دست آورده‌اید را ببینید. یادآوری کارهایی که برای شما نتایج موفقی داشته است به شما اطمینان می‌دهد بدون اطمینان از موفقیت ۱۰۰% هم می‌توانید کاری را شروع کنید.» این دقیقا به معنای درس گرفتن از تجربیات گذشته و به کار بستن آن‌ها برای کارهای جدید است.
موسسه خیریه حضرت جوادالائمه(ع)|اولین و بزرگترین مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست در غرب کشور